Obecně o stáži
Šance pro Tebe nabízí studentům středních, vyšších odborných nebo vysokých škol možnost odborné stáže. Umožňujeme stážistům seznámit se s fungováním organizace. Zapojujeme stážisty do přímé práce s cílovou skupinou dětí a mládeže v rámci nízkoprahového klubu a terénní práce. Cílem stáže by mělo být prohloubení dosud probraného učiva a jeho rozšíření a zvládnutí problematiky NZDM a terénní práce u studentů škol. Pro pracovníky z jiného nízkoprahového zařízení by měl být cíl poznat specifika práce s klienty v našem zařízení. Ideální je, pokud má stážista již předem zformulovaný konkrétní cíl stáže. Pokud ne, stanoví ho stážista společně s vedoucím praxe.
- Šance pro Tebe, z.s. je akreditovaným pracovištěm pro výkon odborných praxí studentů ÚSP UHK. (Stáhnout osvědčení)
- Akreditace v organizaci Šance pro Tebe zabezpečuje metodickou a koncepční činnost ve vztahu k absolventům stáže.
- Přijímáme studenty a pod vedením odborníků jim předáváme znalosti, přístupy a metody sociální práce. Smyslem akreditace je garance kvality během průběhu praxe včetně zajištění všech administrativních náležitostí spojených s výkonem praxe.
První setkání a vstupní pohovor
V rámci prvního setkání vedoucí stáže zjišťuje zejména motivaci a očekávání zájemce, dosavadní praxi, zkušenosti s cílovou skupinou a požadovanou délku stáže. Zájemce o stáž je informován o aktivitách a službách organizace. Je upřesněno, v jakém programu či zařízení bude stážista působit. Ve většině případů bývá součástí vstupního pohovoru pracovník konkrétního zařízení.
Během vstupního pohovoru dojde k podrobnému naplánování stáže včetně časového harmonogramu. Vedoucí stáže nebo pověřená osoba společně se stážistou vypracují plán stáže. Stáž v jednotlivých zařízeních vede pověřený pracovník daného zařízení a stáž je členěna na teoretickou a praktickou část.
- Teoretická část zahrnuje seznámení se strukturou organizace, jejím posláním, systémem služeb, se základními informacemi o jednotlivých zařízeních a činnostech organizace.
- Praktická část stáže se odehrává během přímé práce v nízkoprahovém zařízení nebo v rámci terénního programu. Při výkonu služby se počítá s přímou účastí, jejíž součástí je zúčastněné pozorování, navazování kontaktů s klienty, volnočasové aktivity, rozvoj kompetencí, akce, kontaktní rozhovory.
Ukončení stáže
Stáž je ukončena závěrečným hodnotícím pohovorem, kterého se účastní stážista, vedoucí stáže a případně pověření pracovníci jednotlivých zařízení. Cílem závěrečného pohovoru je především zhodnocení průběhu stáže, její náplně, přínosů a nedostatků. V případě zájmu je stážistovi vydáno potvrzení o absolvování stáže s termínem, ve kterém byla stáž vykonávána s časovou dotací stáže a hodnocením průběhu stáže.
Tibor Schwarz
Koordinátor dobrovolníků/stážistů
Mob.: 733 747 746
E-mail: dobrovolnictvi@sanceprotebe.cz